Zajímavosti

 • Kočka cítí zemětřesení

  Vzhledem k tomu, že jsou kočky velmi citlivé na jakékoliv vibrace, údajně vycítí i zemětřesení. To, že se blíží nějaká katastrofa, dají najevo přibližně 15 minut před jejím začátkem, ať se již jedná o bouři, vítr nebo právě zemětřesení. A jak to na nich poznáte? Kočka znervózní, je ostražitá a většinou uteče do nějakého bezpečného úkrytu.

 • Černá kočka a pověry

  Zatímco u nás považujeme černou kočku za symbol smůly – zejména přeběhne-li nám přes cestu, ve Velké Británii a Austrálii jsou naopak symbolem štěstí.

 • Majitelé koček jsou zdravější

  Kočka má potvrzené pozitivní účinky na zdraví svého majitele i celé rodiny. Díky předení a hebkému kožíšku pomáhá odbourat stres, zklidnit, a dokonce zlepšit imunitu. To samozřejmě ovlivňuje zdraví celého těla, snižuje riziko vzniku infarktu a prodlužuje život. I samotné pozorování kočky, která spí nebo se zrovna čistí zlepšuje náladu a chuť do života.

 • Další zvláštnosti kočky domácí

  Kočka je schopná dosáhnout až rychlosti 48 km/h, ale pouze na krátkou vzdálenost. Jako jediný druh dokáže kočka držet ocásek ve vertikální poloze i během chůze, ostatní kočkovité šelmy mají ocásek během chůze stažený mezi nohama. Kočka domácí je v celosvětovém měřítku nejoblíbenějším domácím zvířetem. Dokonce 3krát převyšuje psa. V Severní Americe jsou kočky zcela na prvním místě, chová se jich tu přes 73 milionů. Mozek koček je z 90 % stejný jako ten lidský. Obsahuje podobná emocionální centra jako mozek lidí. Kočky mají dokonce krátkodobou a dlouhodobou paměť jako člověk. Ledviny koček dokáží vyfiltrovat sůl, mohou proto pít mořskou vodu.

  Kočičí srdce bije dvakrát rychleji než lidské, dosahuje až 140 tepů za minutu. Kmitáním ocáskem dokazuje kočka svou lásku, pokud s ním však začne prudce mrskat, je spíše rozčilená a nervózní. Raději se od ní držte dál a nechte ji v klidu. Struktura kočičího čumáčku je jedinečná, stejně jako otisky prstů u člověka.

  Kočka zvládne vydat více než 100 různých zvuků (od mňoukání, po syčení a vrnění). Pro porovnání, pes umí vydat 10 zřetelných zvuků. Kočka mňoukání využívá zejména pro komunikaci s člověkem. Jediný pár koček společně s jejich potomky by byl schopen za sedm let vyprodukovat celkem 420 000 koťat.

  Starší kočky (obvykle kolem 8 let) mohou trpět podobnými zdravotními problémy jako starší lidé – demencí nebo Alzheimerem. Obvykle to poznáte jejich dezorientovaným pohybem nebo zmateností a častým mňoukáním. Siamské kočky mohou trpět šilhavostí. To je způsobeno tím, že nervy z levé strany mozku směřují do pravého oka a nervy z pravé strany mozku do levého oka. To způsobuje dvojité vidění, které se kočka snaží „zaostřit“ šilháním.

 

věk kcal/kg/den
kotě 10 týdnů 248
5 měsíců 130
8 měsíců 80
dospělá kočka málo aktivní 40
aktivní 45 – 65
březí 99
kojící 123 – 319